Siatkówka na siedząco

Siatkówka na siedząco

To gra zespołowa, która łączy ze sobą niemiecką grę sitzball oraz oczywiście – siatkówkę. Wchodzi ona w skład dyscyplin olimpiady dla niepełnosprawnych.

Przepisy określające zasady gry są bardzo podobne do tych, które obowiązują w tradycyjnej piłce siatkowej. Różnią się tylko niektórymi zasadami, np. od momentu wprowadzenia piłki na boisko – zawodnik musi być cały czas w kontakcie z podłożem. Pozycję zawodnika wyznacza jego siedzenie, kończyny górne wykorzystuje się również do przemieszczania się zawodnika po boisku. Specyfika i zasady gry sprawiają, że daje ona równe szanse zarówno osobom niepełnosprawnym jak i pełnosprawnym. Widzimy tu doskonały przykład inkluzji społecznej.

Siatkówka na siedząco w Polsce

Męska Polska reprezentacja od 1997 roku startuje w rozgrywkach międzynarodowych. Żeńska część debiutowała dopiero w 2009 roku podczas polskich Mistrzostw Europy.  Organizatorem rozgrywek w Polsce Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start, znajdujący się w Warszawie. Zajmują się oni również szkoleniem Reprezentacji Polski. Ich działalność finansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu.